Blog

Psycho-sociální provázení.

Jak si vybrat terapii? Dbejte na tyto čtyři pravidla a jste safe.

Vzhledem k tomu, že čtete články terapeutického rázu, troufnu si drze tvrdit, že vám na sobě záleží. Pojďme se tedy posunout k tomu, jak si můžete pomoci zajistit pro vás dobrý výběr terapie.

Tyto body si pro sebe definujte a můžete se lépe odrazit ve výběru. Jsem si vědoma toho, že tento úkol vůbec není jednoduchý a laik se v něm snadno ztratí. Pokud chcete vědět, co přesně potřebujete a kde to najít, kontaktujte mne zde

  1. Vaše téma je to, kvůli čemu do terapie vstupujete. Někdo ale téma vůbec shrnuté nemá. Prostě jen cítí, že je mu/jí blbě a to stačí. Což kvituji. Téma není vstupenkou do terapie. Můžete na terapii jít, aniž byste přesně věděli, co se děje a proč potřebujete nadhled terapeuta. Mít alespoň kontury vašeho tématu pomáhá právě pro další bod. Potřebujete vědět, jaký druh metody chcete, aby terapeut/terapeutka používal/a.
  1. Terapeutické metody je důležité znát, protože jsou každá zaměřená na jinou schopnost přemýšlení o sobě a také velmi rozdílné ve způsobu práce, který vám může být až nepříjemný. 
  1. Zkuste Rogeriánský styl vedení. Pokud chcete, aby vás hlavně někdo vyslechl a moc vám do toho nevstupoval?
  2. Zkuste Psychoanalitický styl vedení. Jestli jste připraveni na silnější dialog. Zamyslet a zaměřit se na prožitek (pocity).
  3. Když se zmiňuji o pocitech a jsem u prožívání. Ještě jste neutekli a naopak vás zajímá, kdo by s vámi mohl pracovat více přes emoce, pocity, prožívání? Najděte si terapeuta/tku se zaměřením na Gestalt.
  4. Pro ty z vás, kteří nechtějí zabíhat příliš hluboko a jsou spíš životními pragmatiky. Pracuje se v terapii také přístupem, který se zaměřuje hlavně na problém/zakázku (ano jsou více techničtí). Taková zakázka se potom zpracovává a trénujete si prakticky, jak se ve svém problému posunout, nebo ho zmírnit, případně úplně odstranit. U této terapie se dělají pokroky velmi rychle. Zkuste KBT – Kognitivně-behaviorální přístup. 

 Že to ale není jednoduché, viďte? Propátrat se tím, co vlastně všechno potřebujete vědět a prozkoumat k tomu, abyste zvolili pro sebe vhodnou terapii. To víte. Nikdo nás to nikdy neučil. Identifikovat, co se s námi děje uvnitř. Na těle a v těle jsme toho schopní, tuhle to píchá a tam to zase škrábe. Někde tady kolem té lopatky. Minimálně zajdeme k praktikovi a ten nám řekne, kam je nejlépe zajít. Jenomže takového praktika přes terapie tu bohužel nemáme. Vlastně pozor! Neměli jsme. Teď jsem tu já. Přesně tohle a jiné další dovednosti dělám já. Není to vůbec lehké vyznat se v tom, co potřebujete. Když jsem se rozepsala o fyzickém stavu, přijdete k tomu ještě lehký check-in mentálního stavu a máte hotový další bod, který vám usnadní výběr terapie. 

  1. Mentální a fyzické schopnosti. Proč byste měli, pro Bůh, vědět, jak je vám fyzicky a mentálně, když jdete za někým, kdo se stará o duši? No právě proto, abyste věděli, jakým tempem a intenzitou se s vámi má pustit do práce. Výše jste si přečetli krátké shrnutí základních typů vedení terapie, které jeden terapeut může kombinovat. Říká se tomu integrativní metoda a doporučuji takového člověka. Už jenom proto, že umí lépe reagovat na vás individuální stav, se kterým přicházíte, ale také další vývoj. 
  • Cítíte se hodně unavení? Zadrhává vám víc než kdy jindy paměť? Děláte hodně chyb a jste emočně na šílené horské dráze?
    • Zkuste Krizové centrum. Kontakty na různá centra po ČR najdete zde: https://nepanikar.eu/mapa-pomoci-krizova-centra/

Krizové centrum není terapeutické vedení. Je to specifická metoda práce s lidmi, kteří se potýkají v životě se situací nebo vícero stresory, které člověka vyhodí z kolejí. Každý má tuto fázi v životě. Každý ji má jinak náročnou a intenzivní. To, že si řeknete o pomoc, neznamená, že svůj život nezvládáte. Znamená to, že ty copingovy strategie (zvládací mechanismy), které jste dříve používali (nevědomě), už nefungují. Potřebujete najít nové a na tohle jsou na krizovém centru machři! Je to služba zadarmo a funguje 24/7. 

  • Vy, kdož stále zvládáte standartně svůj život, ale něco vám tam neštimuje, nebo jste prostě ve stavu, který je vám podezřelý a nechcete ho nechat náhodě. Zvolte jakýkoliv z přístupů, o kterém jste se dočetli. 
  • Jediné, na co si dejte pozor, je vaše schopnost a ochota o sobě přemýšlet. Pokud tohle moc neděláte, zvolte psychoanalýzu, KBT nebo někoho, kdo pracuje integrativně. Navede vás.
  • Pokud jste zvyklí o sobě přemýšlet a máte již rozvinutou schopnost sebereflexe, i kdyby jen základně. Zkuste klidně Gestalt. Může být náročný, ale umí být velmi poctivý, stejně tak psychoanalýza.  
  1. Vnější podmínky. Položte si tyto otázky. 
  • V jakém prostředí chcete trávit čas? Máte raději útulné prostory, nebo stačí minumalismus?
  • Chcete raději ženu nebo muže?
  • Věk provázejícího? Přece jen s mladšími můžete mít úplně jiný progres než s někým, kdo vám připomíná vaši babičku. Je ale naprosto v pořádku preferovat středně staršího muže. Může být neutrální. 
  • Ne každá mandala na zdi znamená, že je provázející spirituálně až duchovně založená osoba. 
  • Poslední odrážku bych ráda věnovala vzdělání. Z mého pohledu není o nic důležitější než to, že si raději vyberete mladou ženu s KBT přístupem, se kterou se cítíte dobře a je znát posun. Než to, že budete dřepět na gauči u někoho, kdo může být neprofesionální a za hodinu terapie slyšíte jen monolog. „Jenomže má titul a výcvik, tak když to vydržím, říkáte si, asi mi to pomůže?” Ani náhodou. Pokud tohle zažijete, prosím, řekněte nahlas, co potřebujete. Nebo si přečtěte článek o tom, jak odejít z terapie

Na konec vám poděkuji, že jste dočetli. Budu ráda, když mi pošlete na e-mail jakoukoliv konstruktivní myšlenku, pocit, přihlásíte si odběr newsletteru nebo prostě jen budete číst dál. 

Vlastně jo! Počkejte. Ještě jedna rada nakonec. Vždy, ale opravdu vždy! Trvejte na úvodní informační schůzce. Jak terapeut/ka pracuje, jak to u něj/ní, co očekává od vás a co čekáte od ní/něj. I kdybyste za tuto hodinu měli platit, udělejte to. Je to investice do vašeho času, vaší finanční situace a nejvíce do vaší motivace v terapii pokračovat. 

Začátečník v terapii nebo člověk, který zjišťuje, že pro něj stávající terapie není vhodná, jsou si v hledání rovni. Klient v započaté terapii může mít lehký náskok v tom, že ví, co opravdu nechce. Co ale vůbec klient na odchodu z terapie nemá lehké, je z terapie vůbec odejít aniž by zvolil starý známý „ghosting”. Pokud řešíte takový případ, podívejte se na článek „Jak odejít z terapie? Těmito dvěma kroky si otevřete dveře.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *